اکارینا، ساز باستانی ۱۲ هزار ساله

طبق منابع موجود، اکارینا سازی است که در حدود ۱۲ هزار سال پیش در آمریکای جنوبی و مرکزی در میان اقوام اینکاها، آزتک‌ها و مایاها مرسوم بوده است. در آن زمان این ساز را با استفاده از رس، شاخه درختان و استخوان حیوانات به شکل پرنده و حیوانات می‌ساختند. در اواخر قرن نوزدهم میلادی در کشور ایتالیا فردی به نام جوزپه دوناتی اکارینا را به صورت یک ساز کامل موسیقایی به تکامل رساند و اکارینا را از حالت بدوی خارج کرد. اکارینایی که جوزپه دوناتی ایتالیایی ساخت شبیه به یک زیردریایی و دارای ۱۲ سوراخ بود. یک نمونه از اکاریناهای ساخته شده جوزپه دوناتی در حال حاضر در موزه بارسلونا نگهداری می‌شود. در ادامه شما را با راهنمای خرید اکارینا ۱۲ سوراخ بیشتر آشنا خواهم کرد.

تصویر جوزپه دوناتی، مخترع اکارینای کامل (فوریه 1925 - دسامبر 1836)

جوزپه دوناتی (فوریه ۱۹۲۵ – دسامبر ۱۸۳۶)

اکارینای به جا مانده از دوناتی بین سالهای ۱۸۶۰ تا ۱۸۷۰ ساخته شده است.

راهنمای خرید اکارینا ۱۲ سوراخ

۱) گام یا کلید در اکارینا

اکارینا در انواع مختلف گام و تعداد سوراخ و همچنین گستره صوتی ساخته می‌شود. در این مطلب قصد دارم شما را با نحوه انتخاب اکارینا ۱۲ سوراخ مناسب آشنا کنم. اکارینای ۱۲ سوراخ در گام های مختلف مثل دوماژور، فاماژور و … ساخته می‌شود. اولین قدم برای انتخاب یک اکارینا مناسب انتخاب گام یا کلید آن است. برای شروع بهتر است از اکارینا دوماژور استفاده کنید. برای اینکه متوجه شوید اکارینایی که قصد خرید آن را دارید در چه گامی کوک شده است باید به دو حرف اختصاری که معمولا روی دهانه ساز حک می‌شود توجه کنید. به طور مثال اگر روی دهانه اکارینا شما حرف اختصاری AC نوشته شده است، به این معناست که این ساز در گستره Alto و در گام C (دو ماژور) کوک شده است.

اکارینا 12 سوراخ دو ماژور - AC

اکارینا ۱۲ سوراخ دو ماژور

۲) جنس اکارینا

جنس اکارینا یکی دیگر از فاکتورهایی است در هنگام خرید باید به آن دقت شود. اکارینا ۱۲ سوراخ معمولا از سفال، سرامیک، چوب و پلاستیک ساخته می‌شوند. در بازار ایران معمولا اکاریناها از جنس سفال و سرامیک هستند که سازهای سرامیکی وارداتی از کیفیت ساخت و صدای بهتری برخوردار هستند. لازم به ذکر است که به صورت کلی نوع متریال دلیلی بر بهتر بودن ساز نخواهد بود و کیفیت ساخت و اصول ساخت ارجحیت دارد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی این روزها بسیاری از سازها را حتی با پلاستیک می‌سازند که در بسیاری از موارد خروجی با کیفیتی مثل برخی از پنفلوت های پلاستیکی داشته است.

۳) کیفیت صدا و اجرای نت های بالا

تشخیش کیفیت صدای یک ساز کار ساده ای نیست و اگر به تازگی با این ساز آشنا شده اید و تا به حال یک اکارینا ۱۲ سوراخ را از نزدیک ندیده اید تشخیص کیفیت صدای مطلوب در اکارینا تقریبا غیر ممکن است. اما اگر برای شما این امکان وجود دارد که چندین ساز را در کنار هم یا در فروشگاه های مختلف تست کنید، در قالب مقایسه بهتر می‌توانید کیفیت صدای این ساز را از تشخیص دهید. اگر به یک مربی آموزش اکارینا دسترسی دارید بهتر است برای این موضوع با ایشان مشورت کنید. یک نکته مهم که در اکاریناها بسیار حائز اهمیت است اجرا نت‌های بالا در این ساز است.

اکارینا ۱۲ سوراخ ارزان قیمت معمولا توانایی اجرای نت های بالا را ندارند و صدای نت همراه با صدای هوای زیادی از ساز خارج می‌شود. البته به این ضرب المثل قدیمی هم توجه کنید که “هر چقدر پول بدهی آش می‌خوری” پس اگر یک ساز ارزان قیمت می‌خواهید بخرید نمی‌توانید بهترین کیفیت را داشته باشید.

۴) حالت ارگونومیک در اکارینا ۱۲ سوراخ

منظور از ارگونومیک بودن اکارینا ۱۲ سوراخ، سازگاری با حالت دست در راحت ترین حالت طبیعی خود است. در واقع وقتی یک اکارینا را در دست می‌گیرید باید بدون اعمال فشار یا تغییر انگشتان شما در محدوده سوراخ‌های ساز قرار بگیرد. نباید بین سوراخ‌های ساز فاصله زیاد و نه کم باشد یا سوراخ‌ها آنقدر گشاد باشد که هنگام انگشت گذاری هوا از لای انگشتان شما خارج شود.

حالت ارگونومیک دست چپ در اکارینا 12 سوراخ

حالت ارگونومیک دست چپ در اکارینا

 

اکارینا ۱۲ سوراخ زلدا – Zelda

در دهه ۱۹۹۰ بازی با عنوان The Legend of Zelda منتشر شد که در بیشتر دیده شدن اکارینا بسیار کمک کرد. موسیقی این بازی با ساز اکارینا اجرا شده بود و همچنین شخصیت اصلی بازی اکارینایی آبی رنگ داشت که پس از این بازی این اکارینا به اکارینا زلدا معروف شد. اکارینا طرح زلدا ۱۲ سوراخ دارد و در گام‌های مختلف ساخته می‌شود. شرکت های سازنده اکارینا بعدها اکارینا زلدا را در رنگ دیگر نیز تولید کردند.

شخصیت بازی The Legend of Zelda

شخصیت بازی Zelda

ویدئوی معرفی و راهنمای خرید اکارینا ۱۲ سوراخ

دیدگاه بگذارید