امروزه با توجه به پیشرفت تکونولوژی بسیاری از مصالح قدیمی جای خود را به مصالح جدید پیشرفته و بروز داده اند. در صنعت موسیقی بسیاری از سازها در ابتدا از چوب یا فلز ساخته شده اند و به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی مصالح ساخت آنها بدون افت کیفیت تغییر کرده است. به طور مثال: سالهای زیادی است که ویلن هایی بسیار گران قیمت از جنس “فیبرکربن” ساخته می شوند. این طبیعی است که سالهایی که ویلن اختراع شد تکنولوژی به اندازه ای نبوده است که حتی فکر ساخت ساز با متریال دیگری به ذهن سازندگان خطور کند. اما در دنیای امروز تنها غیر ممکن است، که غیر ممکن است! حالا شاهد ویلن هایی بسیار گران قیمت با همان کیفیت، طنین و گرمی صدا با مصالح دیگری هستیم. تغییر مصالح ساخت یک ساز شاید در ابتدا کمی عجیب و غیر قبول باشد، اما با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی به زودی این موضوع بدیهی خواهد شد و نوازندگان مشهور دنیا نیز سراغ تجربه های جدید نوازندگی با چنین سازهایی خواهند رفت.
به مرور زمان و در طول تاریخ پن فلوت با استخوان، چوب، شیشه، پلاستیک و … ساخته شده است. هم اکنون در برخی از قبایل آمریکایی نوعی از پنفلوت را با جناغ تو خالی عقاب می سازند که شبیه به سوت است.


با توجه به پیشرفت تکولوژی امروزه این ساز را از انواع پلاستیک نیز می سازند. شاید در وهله اول استفاده از یک ساز پلاستیکی کمی سخت باشد و در مقابلش موضع گیری شود. اما باید به این موضوع توجه کنیم که اگر چند هزار ساز پیش همین مصالح و ابزارآلات در دسترس بود ممکن بود حتی یک ویولن را نیز با پلاستیک می ساختند! البته که رزونانس مصالح پلاستیکی با چوب و نحوه تولید صدا در دو متریال بسیار متفات است. با این حال جلوی پیشرف تکنولوژی را نمی شود گرفت! شاید همین حالا که در حال خواندن این مقاله هستید در گوشه ای از دنیا کسی در حال ساخت یک کنترباس یا یک ویلن از جنس پلاستیک با همان کیفیت چوب باشد!

بهترین نوع پلیمر در ساخت پن فلوت ABS است. کمپانی معتبر UU یکی از سازندگان پنفلوت از جنس ABS با بالاترین کیفیت ساخت و تولید صدا می باشد. معمولا سازهای این کمپانی در رده سازهای آموزشی می باشد، اما به عقیده ما پنفلوت های کمپانی UU فراتر یک ساز آموزشی است.
لازم به ذکر است که هر ساز پلاستیکی، چوبی و… از کیفیت خوبی برخوردار نیست. بنابراین اگر اطلاعات کافی ندارید، بهتر است برای انتخاب یک ساز با کیفیت از افراد با تجربه کمک بگیرید. در ادامه مقاله به جزئیات بیشتری در رابطه با انتخاب صحیح پن فلوت ABS می پردازیم.

 • در وهله اول بهتر است بدانید ABS چیست؟

یکی از مهم ترین و پر مصرفترین پلیمرهایی که به صورت تجاری در صنعت پلاستیک تولید می شود ABS است. این پلیمر  را می توان در بدنه لوازم خانگی مثل: تلفن، جاروبرقی، لوازم الکتریکی و قطعات خودرو مشاهده کرد. مزایای این نوع پلاستیک شفافیت، قدرت کشسانی، استحکام، شکل پذیری و مقاوت در برابر حرارت است.

ویژگی های پن فلوت ۲۲  لوله پلاستیکی (ABS) برند UU

 1. طراحی مناسب لبه ساز
  بعضی از پن فلوت های ساخته شده لبه نرم و مناسبی ندارند. به طوری که بعد از چند دقیقه تمرین احساس ناراحتی روی لب نوازنده یا هنرجو احساس می شود. این موضوع در ساز های پلاستیکی بیشتر دیده می شود. پنفلوت UU به نوعی طراحی شده است تا کمترین خستگی و احساس ناخوشایندی را روی لب نوازنده یا هنرجو نداشته باشد.
 1. امکان کوک
  یکی از مهمترین ویژگی های این پن فلوت امکان تغییر کوک یا تیون کردن ساز است. با در آوردن بخش پایینی ساز امکان کوک کردن ساز فراهم می شود.
 1. صدای شفاف
  کمپانی UU تمام سعی خود را کرده است تا بتواند بهترین صدا را از این ساز تولید کند. این ساز به نوعی طراحی شده است که تفاوتش با یک ساز چوبی یا بامبو به سختی شنیده می شود. کیفیت صدای بالا از دیگر ویژگی های این پن فلوت است.
 1. فاصله استاندارد لوله ها
  فواصل بین لوله ها کاملا استاندارد و به هم چسبیده است و مطابق با نمونه های جهانی ساخته شده است. فاصله بین لوله ها باعث ایجاد اختلال در نوازندگی می شود.
 1. وزن مناسب
  وزن مناسب باعث عدم خستگی زودهنگام و بالابردن کیفیت اجرای نوازنده می شود. این ساز کمتر از ۶۰۰ گرم وزن دارد.
 1. طراحی مشابه سازهای رومانیایی
  در کشور رومانیا پنفلوت را به صورت منحنی به همراه یک گریف زیر ساز می سازند. با توجه به تلاش کمپانی  UU در نزدیک شدن به استاندارد های جهانی، این ساز نیز از این موضوع مستثنی نیست و مشابه سازهای رومانیایی طراحی شده است.
 1. مقاومت در برابر تغییرات آب و هوا
  سازهای ABS به دلیل مصالح شیمیایی و مصنوعی در مقابل تغییر دما، حرارت و رطوبت مقاوت بالایی دارند.
 1. مقاومت در برابر ضربه
  با توجه به اینکه این ساز از پلاستیک فشرده ABS ساخته شده است در مقابل ضربه بسیار مقاوم است.
 1. تولید صدای بلند
  این پن فلوت به دلیل جنس پلاستکی صدای بسیار بلندی نسبت به سازهای دیگر دارد.
 1. طراحی استاندار قطر لوله

یکی از نکات مهم در طراحی پن فلوت، توجه به قطر لوله ها است. اگر قطر لوله ها زیاد باشد برای نواختن نیاز به هوای بیشتری جهت صداگیری از ساز است. و جنس صدا نیز تغییر و متمایل به “بم” می شود. ضخامت دیواره ها و قطر لوله ها در این ساز به بهترین شکل رعایت شده است. طبق استاندار، قطر لوله ها از ابتدا تا انتها به مرور کوچک شده است.

 

 

 1. کیف محافظ
  پنفلوت ۲۲ لوله UU دارای یک کیف محافظ برزنتی با کیفیت است که امکان همراه داشتن و مقاومت در برابر ضربه و ایجاد خط و خش را بالا برده است.
 2. تولید صدای شفاف نت های آخر
  یکی از مشکلات متداول در پن فلوت های چوبی، پلاستیکی و بامبو که کمتر مورد توجه قرار می گیرد، کیفیت صدای پایین لوله های آخر یا به عبارت دیگر نت های بالایی این ساز است. خوشبختانه این پنفلوت تا آخرین نت را به بهترین شکل و بالاترین کیفیت صدا اجرا می کند.

معایب:
این ساز صدای گرم پن فلوت های از جنس بامبو را ندارد.

متاسفانه سازهای بسیار بی کیفیتی در بازار ایران هستند که خیلی از علاقه مندان به این ساز مخصوص هنرجویان را دچار سردرگمی و حتی به انزجار می کشانند. در این مقاله سعی شد ویژگی های یک پنفلوت پلاستیکی درجه یک معرفی شود.

آوای قبیله به عنوان تنها مرجع فارسی زبان موسیقی بومی جهان این ساز را ضمانت کیفیت ساخت و صدا می کند. اگر نوازنده یا هنرجویی هستید که به دنبال یک ساز با کیفیت بالا و قیمت مناسب هستید ما پنفلوت ۲۲ لوله ABS برند UU را به شما پیشنهاد می کنیم. مطمئن هستیم شما نیز مثل ما از کیفیت بالای این ساز متحیر خواهید شد!

برای خرید روی این لینک کلیک کنید.

دیدگاه بگذارید