در اوایل قرن بیستم، هیو تریسی (Hugh Tracey) که یک متخصص اتنوموزیکولوژی انگلیسی بود به طور گستره در تمام روستاهای آفریقا سفر کرد. طی ۵ دهه زندگی او در آفریقا و در میان سفرهای خود با گروه سازی که به آن Thumb Piano می گفتند آشنا شد. پیانوهای انگشتی سازهای کوچکی بودند که از طریق تیغه های فلزی که روی آنها بود صدا به وجود می آمد. هیو تریسی عمیقا عاشق موسیقی آفریقایی شد و تصمیم گرفت تا پیانوهای انگشتی را به مردجم جهان معرفی کند. هیو تریسی بود که باعث شد این ساز جهانی شود و بسیاری را شیفته این ساز کرد.

پیانوهای انگشتی شکل های متفاوتی داشتند. کوک، نحوه نواختن و نام این ساز در مناطق مختلف آفریقا متفاوت بود و همه این موارد بستگی به محل پیدایش این ساز داشتند. تریسی شروع به ساخت این ساز کرد و تصمیم گرفت نام این ساز را “کالیمبا” بگذارد. نامی که از سازهای سنتی آفریقا گرفته شده بود و تریسی بر این عقیده بوده که بیان و به خاطر سپردن این نام برای غربیان ساده است. بنابراین “کالیمبا” نام نهایی این ساز شد.

در اواخر دهه ۱۹۵۰ او یک شرکت مرسوم به AMI(African Musical Instruments) تاسیس کرد. این شرکت از همان ابتدای فعالیت خود سازهایی را با کوک دو ماژور به غرب صادر کرد. هیو ترسی کالمیبا که در جهان بسیار مشهور است اولین بار در سال ۱۹۶۰ توسط یک کمپانی اسباب بازی واقع در پرینستون، شهری در ایالت نیوجرسی کشور آمریکا عرضه شد.

 

دیدگاه ها(02)

 1. بسیار عالی بود، استفاده کردم وازاین بابت سپاسگزارم جناب حیدری.پست مفیدی ست.با آرزوی توفیق…

  habib azizi خرداد ۲۸, ۱۳۹۷ پاسخ
  1. باتشکر از شما.
   خوشحالم که براتون مفید بوده.

   هومن حیدری خرداد ۲۹, ۱۳۹۷ پاسخ

دیدگاه بگذارید